Dnes je sobota, 25. března 2023
*
Infoposel.cz 
*
Úvodní stránka
Menu
» O nás
-
» Stacionář VELETA
-
» Domov VELETA
-
» Dokumenty ke stažení
-
» Fotogalerie
-
» Naše výrobky
-
» Řekli o nás
-
» Články
-
» Náš leták
-
» Infoposel.cz
-
» Natáčení filmů
-
» Sponzoři
-
» Kontakty
-

Spolufinancováno:

logo Jihomoravského kraje
Jihomoravským krajem

logo města Brno
statutárním městem Brna

logo obce Kohoutovice
obcí Kohoutovice

logo Ministerstva práce a sociálních věcí
Ministerstvem práce a sociálních věcí

logo Ministerstva zdravotnictví
Ministerstvem zdravotnictví


Naši podporovatelé:

KOVO-PLAZMA, spol. s r.o.

ALFA-HELICOPTER, spol. s r.o.

Brno Business & Style - CCB, spol. s r.o.
CCB, spol. s r.o.

KOMPAKT, spol. s r.o. - Českomoravská reklamní agentura

Siemens ČR

OHL ŽS, a.s.

Baumax ČR

a další...
*
*

Natáčení filmů


-

Divadelní soubor Kolovrátek

divadelní soubor Kolovrátek Začátkem roku 2006 založili pracovníci stacionáře divadelní soubor Kolovrátek složený z klientů - lidí s mentální a kombinováným postižením. Během roku nacvičil tento soubor dvě divadelní představení. O rok později (v lednu 2007) přišel neformální vedoucí souboru Bc. Petr Škranc s myšlenkou natočit se členy souboru hraný film a přihlásit jej do prvního ročníku filmového festivalu Mental Power (festival herců s mentálním a kombinovaným postižením).

Povedlo se a dnes natáčíme už třetí film. Využíváme pomoci profesionálního kameramana pedagoga JAMU MgA. Tomáše Hrůzy, který naše filmy také digitálně zpracovává. Vše ostatní - scénář, režií, kostýmy, scény, jakož i vše další kolem natáčení - zajišťují pracovníci svépomocí. Bez ochoty a obětavosti by se to však neobešlo.

První film Vašek na prázdninách jsme natáčeli na autentické venkovské chalupě díky ochotě babičky jednoho klienta. Druhý film Zámecký příběh bylo možné zrealizovat jen za pomoci kastelánky Státního zámku Lysice. Na dopravu celého "filmového štábu" do Lysic jsme se všichni - herci i pracovníci - skládali. Několikrát se až "na place" ukázalo, že scénu prostě natočit nelze, museli jsme narychlo vymýšlet, upravovat...

Natáčení s našimi herci má svá specifika, o kterých by se dalo dlouho psát. Jedno ale můžeme říct stručně. Ve filmové roli ze sebe vydávají maximum svých schopností a dovedností. A někdy i více. To by si měli diváci našich filmů uvědomit. Věc, která se jednomu člověku může zdát jednoduchá a všední, může být pro druhého obtížně překonatelnou překážkou. O to větší radost následuje po jejim zdolání. Takovou situace známe asi všichni.

A proč to všechno děláme? Odpověď je jednoduchá: baví nás to.

Herce i pracovníky. Lidem s postižením tak dáváme možnost smysluplně trávit volný čas. A pak máme ještě jeden důvod pro naše snažení: těžko popsatelný pocit štěstí, když vidíme matku našeho klienta, která doprovází aplaudujícím sálem po červeném koberci svého syna pro cenu. My v tu chvíli víme, že ona ví co je to zadostiučinění za mnohaletou trpělivost. My v tu chvíli víme, že ona ví, že to všechno mělo a má smysl.
Naše filmy s účastí na filmovém festivalu Mental Power Prague

natáčení filmuNapsali o nás (z tisku)

*
Menu
Veleta, o.s.
*
*
Copyright © 2008-2023 Sdružení Veleta z.s., Developed by Robert Zaborowski