Články

Jaro klepe na dveře

obrázek

Jaro konečně dorazilo a s ním i čas svléknout zimní kabáty a ohlédnout se za uplynulými měsíci. V našem zařízení se začátek roku nesl v duchu neutuchající energie a snahy o rozšíření obzorů. Již v lednu jsme navštívili Romské muzeum v Brně-Cejlu, kde jsme se s klienty ponořili do historie, zvyků a tradic. Exkurze byla obohacena o poutavý výklad průvodce, který nám přiblížil život Romů v minulosti i v současnosti. Klienti se aktivně zapojili do diskuse a sdíleli své vlastní zkušenosti a předsudky.

I jedenáctka může být šťastné číslo

obrázek

Krásný slunný den přátelé a kamarádi, možná vás nadpis tohoto článku zmátl a hledáte logické vysvětlení k pochopení výjimečnosti zmíněného čísla. V následujících řádcích však velmi záhy poznáte, z jakého důvodu jsme se z něj koncem února tak radovali. Kdosi moudrý v historii pravil, že každý rok našeho života je stejně výjimečný, jen se mění zážitky, které si pamatujeme.

Veleta v příjemném zajetí vánočních pohádek a zvyků

obrázek

Tak jako každý rok se i v letošním předsvátečním čase konalo společenské veselí nazvané „Vánoční den“ v podobě besídky klientů pro rodinné příslušníky a přátele naší organizace. Vše se uskutečnilo 19. prosince v prostorách denního stacionáře, které se na více než hodinku a půl změnilo na koncertní pódium, taneční parket, filmový kinosál a divadelní jeviště plné přirozených i nadpřirozených pohádkových postav.

Veleta v barvách podzimu

obrázek

Každý rok slýcháme z mnoha smutných úst kolem sebe, že léto nám dává sbohem a s nástupem října přichází čas plískanic, deště a ocelové oblohy. Zkrátka doba, kdy je nejlepší schovat se pěkně někam do tepla a pod svitem bílých zářivek statečně vydržet do Vánoc či prvního sněhu, což nám aspoň na chvíli trochu zvedne náladu. My s tím v našem stacionáři a domově však tak úplně nesouhlasíme a v následujících řádcích Vám chceme dokázat, že i podzim dokáže skrze své barvy být okouzlující. Ptáte se, jak je to možné?

Exkurze v TESCANu

obrázek

Klienti denního stacionáře Sdružení Veleta, z.s. v září zavítali na návštěvu do firmy TESCAN v Kohoutovicích. Pracovníci TESCANu byli velmi vstřícní, seznámili nás s činností TESCANu, provedli nás po laboratořích, ve kterých se vyrábí a testují elektronové mikroskopy, které využívají vědci po celém světě a dokonce i ve vesmíru, nechali nás nahlédnout do, pro lidské oko, zcela skrytého vesmíru "nanosvěta".

Není ulice jako Ulice

obrázek

Krásný jarní den drazí kamarádi, dnešní článek začneme netradičně krátkou úvahou, která následně přejde k veselému happyendu. Určitě mi dáte za pravdu, že pro oddaného sportovního nebo kulturního fanouška není krásnější odměna než případné setkání se svými idoly. Přejeme jim vítězství v hokejových zápasech, posloucháme jejich hudební hity nebo s nimi v našem případě každý týden prožíváme jejich radosti i starosti na televizní obrazovce.

Překvapení není nikdy dost

obrázek

Život v sociálním zařízení má spoustu kladů a výhod, který klientům zajišťuje stabilitu, ale mnohdy může sklouzávat ke stereotypu, kdy se věci dějí stále stejně. Každá změna je pak vítaným osvěžením, které klienti přijímají s otevřenou náručí. Pokud má navíc tato změna nádech něčeho naprosto nečekaného, tak se výsledná radost ještě násobí a vznikají z toho nezapomenutelné vzpomínky. Přesně takové překvapení čekalo na klienty v úterý 21.2.2023.

Podesáté v rytmu hudby a víru tance

obrázek

Ruku na srdce drazí přátelé a kamarádi. Kdo z Vás má doopravdy rád počáteční měsíce roku, a to konkrétně únor? Ne že by na něm bylo něco špatného, jen chudák nepobral příliš krásy. Je krátký, studený, málokdy bílý a každým dnem nám dává najevo, že jaro je ještě daleko. Jedna věc je na něm ale přesto úžasná a my ho za to zbožňujeme. Každý rok se totiž během něj pořádá ples našeho stacionáře a nejinak tomu bylo i letos.

Cesta na vrchol je dřina - hlavně v hlavě

obrázek

Každý z nás má v životě spoustu snů, tužeb a přání. Některé se nám splní, jiné zůstanou v oblasti představ a za některými si musíme jít cílevědomě sami navzdory všem překážkám, které nám stojí v cestě. Ať tak či onak jsou právě naše vůle společně s nadšením mnohdy ty hlavní ingredience, které nás ženou dál a příjemným způsobem nás nutí být lepšími a překonávat sami sebe.

Zahradní slavnost 2022

obrázek

Po dvou letech covidového strádání jsme se konečně všichni pracovníci, klienti, rodinní příslušníci a přátelé našeho spolku mohli sejít na naší malebné zahradě a sledovat vzájemné úsměvy bez „vkusných“ roušek či respirátorů. Navíc nám přálo počasí, takže jsme provětrali své letní outfity, pochlubili se opálenou kůží, vesele se bavili, poslouchali dobrou hudbu, ochutnali dobré jídlo a osvěžující pití.

Poděkování firmě MOP BRNO, spol. s r.o.

obrázek

Chtěli bychom touto cestou poděkovat za poskytnutí pomoci v podobě dodání 120 kusů respirátorů FFP3 pro naše zařízení poskytující sociální služby - denní stacionář a domov pro osoby se zdravotním postižením. Díky Vaší pomoci budou naši pracovníci lépe chráněni v boji proti Covidu 19.

Slavnostní předání peněžitého daru

obrázek

Dne 16.9.2020 převzala paní Bc. Hana Janás Macháčková, MBA z rukou pana starosty městské části Brno-Kohoutovice pana Petra Šafařík a místostarosty městské části Brno-Kohoutovice pana Ing. Karla Kalivody symbolický šek na 15 tisíc Kč.

IX. ročník společenského plesu Sdružení Veleta

obrázek

Ve čtvrtek 27. února 2020 se opět uskutečnil další ročník společenského plesu Sdružení Veleta, a to v kouzelném prostředí školní jídelny ZŠ Chalabalova. Ač je to k nevíře, tak letošní ročník se mohl pochlubit skorokulatou číslovkou 9, což nemohlo zůstat jen tak bez povšimnutí.

Poděkování projektu Laskavec

obrázek

Rádi bychom touto cestou poděkovali všem, kteří se v letošním roce (2019), stejně tak i v roce minulém podíleli na projektu Laskavec. Díky tomuto projektu byly získány finanční prostředky pro denní stacionář Veleta.

Poděkování aneb Ježíšek se letos převlékl do podoby starosty městské části Brno-Kohoutovice

obrázek

V době vzniku tohoto článku (listopad 2019) nám ve stacionáři klepali Vánoce na dveře a my toužebně očekávali, co pěkného nám letos bude naděleno pod stromeček. Jakpak taky ne, vždyť jsme byli neskutečně hodní.

Léto Velety 2019

obrázek

Další léto se chýlí ke konci a podzim pomalu klepe na dveře. Náš stacionář však místo smutnění z konce slunečných dnů může zvesela vzpomínat na to, co vše během předchozích tří měsíců prožil a navštívil.

VIII. ročník společenského plesu Sdružení Veleta

obrázek

Tak se nám 7.2.2019 rok s rokem sešel a jako vždy se v prostorách jídelny Základní školy Chalabalova, uskutečnil rozverný a divoký ples Sdružení Veleta.

Emil pomáhá

obrázek

Ve čtvrtek 18.10.2018 navštívil poník Emil společně s paní Veronikou Sdružení Veleta. Program byl určen pro klienty z denního stacionáře a také pro klienty z domova pro osoby se zdravotním postižením. Na tuto akci jsme se velice těšili.

Reprezentační ples Velety - sedmý roční

obrázek

Již posedmé se 22.2.2018 letos konal ples Sdružení Veleta, z.s. a tak jako každoročně se uskutečnil v prostorách jídelny Základní školy Chalabalova.

Výlet do pekla Čertovina

obrázek

V úterý 21. listopadu 2017 se klienti denního stacionáře zúčastnili celodenního výletu do zábavního centra Peklo. Tato unikátní atrakce, v Evropě jediná svého druhu, se nachází v lesích na Čertovině u Hlinska. Zábavní centrum Peklo se rozkládá na pěti patrech a je dvanáct kilometrů pod zemí.

Podzimní úklid zahrady

obrázek

Slunné prázdninové léto vystřídal sychravý podzim a zahrada našeho zařízení se stejně jako každý rok pokryla hromadami listí spadlého ze stromů. Jelikož není v našich silách si s takovým množstvím spadaného listí poradit vlastními silami, napadlo nás požádat o pomoc mladou krev.

Léto s Veletou 2017

obrázek

Letošní léto se opravdu vydařilo. Na počátku léta proběhlo na zahradě Velety Gala odpoledne, kde se promítal film "Pampeliškový král". Film natočili klienti s pracovníky denního stacionáře. Všichni klienti, kteří ve filmu hráli, obdrželi ocenění.

Reprezentační ples Velety - šestý ročník

obrázek

Již pošesté se 9.2.2017 letos konal ples Sdružení Veleta, z.s. a tak jako každoročně se uskutečnil v prostorách jídelny Základní školy Chalabalova. Ples zahájilo vystoupení klientů Velety, kteří si společně připravili vlastní nastudování Labutího jezera.

Naše léto 2016

obrázek

Léto jsme zahájili Zahradní slavností, na které se tančilo, hrálo a zpívalo. Klienti s pracovníky připravili i něco pro mlsné jazýčky. Přišel zazpívat i pan Helán. Svým vystoupením nás potěšily děti ze ZŠ Chalabalova s paní učitelkou Barborou Smýkalovou.

Dobrovolníci pomáhají

obrázek

V rámci projektu Spouštíme lavinu dobrovolnictví přišly do naší organizace 24.3.2016 čtyři dobrovolnice z firmy SANMINA - umývaly okna ve všech prostorách s obrovským nasazením a velmi poctivě. Při práci si našly čas i na popovídání s našimi klienty.

Ples Velety - již pátý ročník

obrázek

Ve čtvrtek 11. února 2016 se v prostorách jídelny ZŠ Chalabalova uskutečnil další ročník plesu Sdružení Veleta, z.s. - v pořadí již pátý.Vše bylo skvělé - kapela složená z učitelů ZŠ Chalabalova, občerstvení připravené pracovníky a klienty Velety.

Prodej výrobků

obrázek

V prvním prosincovém týdnu 2015 proběhl prodej výrobků chráněných dílen v areálu Gymnázia na Mendlově náměstí. Výrobky prodávali sami studenti a dílně Sdružení Veleta byla tato možnost také nabídnuta.

Letní pobyt v Březejci

obrázek

Poslední týden v červenci jsme opět jeli s našimi klienty na rekondiční pobyt. Všichni klienti se na pobyt moc těšili, takže jim nevadila ani komplikovanější doprava, místo celé cesty vlakem, byl přestup z autobusu v Kuřimi.

Filmový festival Mental Power 2015

obrázek

Sdružení Veleta,o.s se také letos, tak jako i v minulých letech, zúčastnilo filmového festivalu Mental Power v Praze ve dnech 4.6 - 6.6.2015. Klienti s pracovníky Velety natočili krátký filmový snímek s názvem "Mafie v Brně II".

Reprezentační ples Velety

obrázek

Ve čtvrtek 12.2.2015 proběhl v prostorách ZŠ Chalabalova IV. reprezentační ples Sdružení Veleta, o.s. Na plese hrála k tanci a poslechu kapela složená z učitelů této ZŠ. Pro zpestření a pobavení všech hostů vystoupila amatérská skupina tanečníků.

Léto 2014 ve Veletě

obrázek

Pokud bychom chtěli rozdělit naše akce podle ročních období, pak můžeme říct, že každé léto ve Veletě začíná a končí Skautskou nocí. To je název pro den, kdy po bohatém programu, zakončeném táborákem a noční bojovou hrou, přespíme s klienty Denního stacionáře ve stanech na zahradě. Skautskou noc pořádáme na začátku léta a na jeho konci. Nejinak tomu bylo i letos.

V létě opět na Březejci díky firmě Alfa-Helicopter, s.r.o.

obrázek

Říká se, že když je něco vícekrát než dvakrát, vzniká tradice. V letošním létě jsme dosáhli třetího rekondičního pobytu na Březejci v řadě a (s tříletou přetržkou) celkem už čtvrtého. Akce se koná vždy na přelomu července a srpna a je to (ale jen zdánlivě) vždy stejné.

Ve Veletě pálili čarodějnice a letěli vrtulníkem

obrázek

Jestli lze klientům Velety něco závidět, pak je to určitě počet a především zajímavost akcí, které pro ně pracovníci tohoto stacionáře v Kohoutovicích připravují. Konec dubna byl opravdu bohatý.

Ples Velety v ZŠ Chalabalova - do třetice všeho dobrého

obrázek

Ve středu 12. února 2014 proběhl v tělocvičně ZŠ Chalabalova v pořadí už třetí ples Sdružení Veleta, o.s. - Denního stacionáře a Domova pro osoby se zdravotním postižením. První ples jsme si vyzkoušeli v našich prostorách v lednu 2012. Loni náš ples už vzala pod ochranná křídla škola, se kterou letos oslavíme už pět let vzájemné spolupráce. Však také garant projektu této spolupráce Mgr. Hana Fatrdlová patřila k čestným hostům plesu.

Vánoční den aneb Přišel i kouzelník

obrázek

V pondělí 16. prosince 2013 přišli klienti do stacionáře jako obvykle, ale věděli, že den obvyklý nebude. Už skoro měsíc svítil na nástěnce nápis Vánoční den. Většina klientů zažila ten loňský, tak už věděli na co se mohou těšit.

V létě na Březejci

obrázek

Také v létě 2013 jsme s klienty vyrazili na rekondiční pobyt v Březejci na Vysočině. Už potřetí. Letos nám termín vyšel na přelom července a srpna, takže vrchol léta i prázdnin. Ano, z letního počasí jsme zažili téměř všechno.

Skautská noc Velety s učitelskou kapelou

obrázek

Skautská noc je pojmenování jedné z nejoblíbenějších akcí Denního stacionáře Veleta. Letošní první skautská noc (pořádáme ji 2x ročně, na začátku a na konci léta) se uskutečnila ve čtvrtek 20. června. Byla obohacena o návštěvu učitelské kapely ze sousední ZŠ Chalabalova.

Ples Velety v ZŠ Chalabalova se povedl

obrázek

Ve čtvrtek 8. února 2013 se v tělocvičně ZŠ Chalabalova konal tak trochu netradiční ples. Uspořádalo ho zde Občanské sdružení Veleta, o.s., které provozuje Denní stacionář a Domov pro osoby s mentálním a kombinovaným postižením.

Dopoledne ve Veletě s Jiřím Helánem o vínečku bílém a rudém

obrázek

Že v kohoutovickém stacionáři pro handicapované není nouze o zajímavé akce, to už většina čtenářů Kohoutovického Kurýru ví. Někteří však možná nyní trochu zblednou závistí. Ve středu 27. března 2013 totiž navštívil stacionář Veleta známý zpěvák lidových písní pan Jiří Helán.

Ozvěny Mental Power zněly z Kohoutovic do Barky

obrázek

V pondělí 5.11.2012 se do královopolského divadla Barka valily doslova davy návštěvníků. Denní stacionář Sdružení Veleta, o.s. tu pořádal první ročník Ozvěn filmového festivalu Mental Power. Tento festival se koná od roku 2007 každoročně na jaře v Praze.

Dvanáct měsíčků z Velety na ZŠ Chalabalova

obrázek

Ve čtvrtek 28. ledna 2010 se na většině škol rozdávalo vysvědčení. Žáci na Základní škole Chalabalova mohli v tento den shlédnout i divadelní představení. Nemuseli však opustit budovu školy, herci přišli za nimi. Byli to klienti nedalekého stacionáře pro hendikepované Veleta.

Nové auto pro handicapované

obrázek

Ve středu 6. ledna 2010 ve 14 hodin došlo ve stacionáři pro handicapované na Libušině třídě 13 k dlouho očekávané událost. Firma Kompakt, s.r.o. předala provozovateli stacionáře, Sdružení Veleta, o.s., sponzorský dar - užitkový automobil Ford Transit. Českomoravská reklamní agentura Kompakt se sídlem v Poděbradech má zprostředkování sponzorských darů pro sociální služby jako svoji obchodní činnost.

Den otevřených dveří Sdružení Veleta, o.s.

obrázek

V historii Sdružení Veleta, o.s. se dne 27.10.2009 konal první Den otevřených dveří. Program začal v 10:00 hod. úvodním slovem předsedkyně sdružení Hanou Macháčkovou, následovalo vystoupení klientů stacionáře, kteří předvedli židovské tance a prohlídka celého stacionáře.

Olympionik mezi handicapovanými

obrázek

V pátek 20. března 2009 navštívil náš Stacionář sportovní střelec David Kostelecký. Široká veřejnost zná Davida Kosteleckého zejména z poslední olympiády v Pekingu, odkud přivezl zlatou medaili v disciplíně zvané trap - střelba na pohyblivý terč.

 

Spolufinancováno:
logo Jihomoravského kraje logo města Brno logo obce Kohoutovice logo Ministerstva práce a sociálních věcí logo Ministerstva zdravotnictví
Naši významní podporovatelé:
KOVO-PLAZMA, spol. s r.o. ALFA-HELICOPTER, spol. s r.o. Brno Business & Style - CCB, spol. s r.o. KOMPAKT, spol. s r.o. - Českomoravská reklamní agentura Siemens ČR OHL ŽS, a.s. Baumax ČR